StG v Olomouci
Kdy / | 17.10.2018 od 17:00 hodin |
Kde / | Vědecká knihovna v Olomouci, |
Bezručova 659/2, Olomouc 9, 779 11 |
Přednášejícími jsou studenti, doktorandi a mladí vědci, kteří pro svůj obor žijí a dokáží pro něj nadchnout i další. Prostřednictvím tří minipřednášek se tak dozvíte ty největší novinky, o kterých se v mainstreamových médiích nedočtete.
Tentokrát budou přednášet:
Tomáš Komárek / 10 let urychlovače LHC
Největší urychlovač na světě LHC se po deseti letech fungování blíží své druhé plánované technické odstávce. V čem je tak vyjímečný, co za tu dobu dokázal a na co se můžeme za dva roky těšit při jeho opětovném spuštění? Tomáš Komárek je experimentální částicový fyzik, který se podílí na stavbě a běhu speciálních poddetektů experimentu ATLAS.
Hana Suchánková / Od lékárenské táry k péči o smrtelně nemocné
Hana Suchánková je farmakoložka a geriatryně, která nebude mluvit o lékárnách, receptech či doplatcích. Ani o paliativní medicíně. Přednáška nebude o smutných věcech, jak by se z názvu mohlo zdát. Patrně ale zazní, co by si mladá lékařka mohla myslet o informovaných souhlasech, kdyby si některé věci mohla myslet nahlas.
Miroslav Pech / Česká astročásticová stopa v argentinské pampě
Miroslav Pech z olomoucké Společné laboratoře optiky Akademie věd České Republiky a Univerzity Palackého pracuje na mezinárodních projektech Observatoří Pierra Augera a CTA, které se zabývají studiem extrémně energetických částic přicházejících z kosmu. Pomáhal vybírat místa, kde se tyto observatoře budují, a procestoval tak mnoho zajímavých a odlehlých míst, nyní se podílí na jejich stavbě, provozu a měřeních.