StG @ Suterén vol. 3

Kdy / 19.01.2023 od 19:00 hodin
Kde / Suterén,
Smetanova 2359, 678 01 Blansko

Schlierenovo zobrazování  - Jak vidět proudění vzduchu / Martin Rybář (MFF UK)
Proudění vzduchu kolem křídel, zvuk, míchaní různých plynů, to vše je pro naše oko běžně neviditelné. Schlierenova optika je technika citlivá na změny v indexu lomu prostředí v důsledku změn hustoty, teploty nebo tlaku, a umožňuje nám tak tyto jevy vidět. V našem experimentu budeme pozorovat například teplé konvekční proudy stoupající z plamene svíčky nebo studený vzduch klesající ze sklenice s ledovou vodou. Dramaticky se zviditelní proud teplého vzduchu z obyčejného fénu na vlasy.

Solar Orbiter - sonda určená na gril / David Píša (ÚFA AV ČR)
Co o Slunci ještě nevíme? Proč musíme k jeho výzkumu používat dálkové sondy? Proč měříme v kosmu vlny a co to znamená?
Solar Orbiter je kosmická sonda Evropské kosmické agentury (ESA) pro blízký i vzdálený výzkum Slunce, naší domovské hvězdy. V současné době to je kosmická mise s největší českou účastí a podílem na čtyřech z deseti vědeckých přístrojů. Naš tým vyvinul pro tuto sondu vlnový analyzátor TDS, který slouží na měření radiových a plazmových vln v meziplanetárním prostoru. Sonda úspěšně odstartovala v únoru 2020 na svoji cestu okolo Slunce a v současné době již probíhá její vědecké mise. Kromě jejího zmenšeného modelu si také ukážeme to nejzajímavější, co už sonda pozorovala.

Lasery / Lenka Hronova (StG / Paralelní Polis)
Vsadíme se, že bez laseru nepřežijete den? Jak je to ale možné, když nikdo z nás úplně každý den nemačká tlačítko on/off na tomhle sofistikovaném zařízení.  Přidejte se ke mně na cestu za objevením laseru a jeho budoucnost.

29|11

2023

Dáme vědu - StG @ Písek díl 3.

chci vědět více

31|10

2023

StG @ Hořice vol. 2

chci vědět více

25|10

2023

StG @ Blansko vol. 5

chci vědět více

25|10

2023

Dáme vědu - StG @ Písek díl 2.

chci vědět více
blíží se proběhlo

Kontakt

Každé vystoupení Science to Go je sérií minipřednášek na nejrůznější témata z přírodních věd. K vystoupení je potřeba pouze místnost s dataprojektorem. Chcete-li jej zorganizovat ve Vašem městě, Vašem kulturním centru, Vaší knihovně, Vašem divadle… rádi za Vámi přijedeme! Napište nám mail na jeden z kontaktů a domluvíme se.

Mám zájem o přednášku

prednasky@sciencetogo.cz

Řekněte si o témata, která Vás zajímají. Nebo je můžeme vymyslet společně. Těšíme se na viděnou u Vás!