StG @ Blansko vol. 2

Kdy / 10.05.2022 od 19:00 hodin
Kde / Bar Gauč,
Smetanova 2359, 678 01 Blansko

Co vidíme na ionosféře a proč nás zajímá? / Zbyšek Mošna (ÚFA AV ČR)
O ionosféru se vědci zajímají déle než století. Poté, co Guglielmo Marconi v roce 1901 svým transatlantickým vysíláním potvrdil existenci elektricky vodivé vrstvy v atmosféře, došlo právě díky existenci ionosféry k obrovskému rozmachu bezdrátové komunikace na velkou vzdálenost. V současné době je ionosféra zkoumána zejména kvůli svému vlivu na globální satelitní navigační systému (GPS, Glonass, Galileo a další). Měřící stanice Průhonice u Prahy dodává data do mezinárodní sítě pozorovacích stanic, což umožňuje ionosféru zkoumat v globálním měřítku. Během přednášky se podíváme na principy měření, něco z fyziky ionosféry, 65 let historie průhonického měření a další zajímavosti z ionosférického pozorování. Řekneme si také, zda je možné v našich zeměpisných šířkách v blízké době očekávat výskyt polárních září.

Od tabliet do myčky až k poškodeniu DNA / Nina Pálešová (RECETOX, MUNI)
Znečistené životné prostredie vplýva aj na zdravie človeka. Môže sa ale toto znečistenie dostať cez všetky prirodzené ľudské ochranné bariéry až k našej DNA a poškodiť ju? A dá sa to vôbec nejako zmerať?

Supersonická expanze molekul / Ivo Vinklárek (JH INST AV ČR)
Zobrazování molekul v supersonických paprscích jako nástroj pro pochopení chemie v atmosféře a mezihvězdném prostoru

16|06

2022

StG @ SI vol. 24

chci vědět více

10|05

2022

StG @ Blansko vol. 2

chci vědět více

21|04

2022

StG @ SI vol. 23

chci vědět více

07|02

2022

StG @ SI vol. 22

chci vědět více
blíží se proběhlo

Kontakt

Každé vystoupení Science to Go je sérií minipřednášek na nejrůznější témata z přírodních věd. K vystoupení je potřeba pouze místnost s dataprojektorem. Chcete-li jej zorganizovat ve Vašem městě, Vašem kulturním centru, Vaší knihovně, Vašem divadle… rádi za Vámi přijedeme! Napište nám mail na jeden z kontaktů a domluvíme se.

Mám zájem o přednášku

prednasky@sciencetogo.cz

Řekněte si o témata, která Vás zajímají. Nebo je můžeme vymyslet společně. Těšíme se na viděnou u Vás!