StG @ SI vol. 22

Kdy / 07.02.2022 od 19:00 hodin
Kde / Skautský institut na Staromáku,
Staroměstské náměstí 4, Staré město, Praha 1

Malý velký třesk / Martin Rybář (MFF UK & Science to Go)
Krátce po Velkém třesku byl vesmír tvořen velmi horkou a hustou hmotou složenou z kvarků a gluonů, elementárními částicemi, které jsou spolu s elektrony základní stavební prvky hmoty kolem nás. Tuto kvark-gluonovou polévku lze připravit ve srážkách na výkonných urychlovačích, jako je například LHC v laboratoři CERN. V přednášce tak budeme putovat zpět v čase až do mikrosekund po Velkém třesku. Dozvíte se nejen jak tyto experimenty fungují a jak tuto extrémně horkou hmotu vytváříme a zkoumáme v laboratoři.

Mozek, luxusní místo pro život / Tomáš Macháček (PřF UK)
Nedotknutelný, schovaný v pevné schránce, dobře zásobený kyslíkem i živinami. Mozek představuje ideální místo pro život - koho ale? Pojďme prozkoumat, kdo si lebedí mezi našimi nervovými buňkami (nebo dokonce v nich) a jak nám škodí (nebo pomáhá?)

Akustický energy harvesting / Viktor Hruška (FEL ČVUT)
O tom, zda lze “sklízet” akustickou přebytečnou energii rozprostřenou kolem nás, jaká zařízení bychom takto mohli energeticky živit a jak se to vůbec dělá.

29|11

2023

Dáme vědu - StG @ Písek díl 3.

chci vědět více

31|10

2023

StG @ Hořice vol. 2

chci vědět více

25|10

2023

StG @ Blansko vol. 5

chci vědět více

25|10

2023

Dáme vědu - StG @ Písek díl 2.

chci vědět více
blíží se proběhlo

Kontakt

Každé vystoupení Science to Go je sérií minipřednášek na nejrůznější témata z přírodních věd. K vystoupení je potřeba pouze místnost s dataprojektorem. Chcete-li jej zorganizovat ve Vašem městě, Vašem kulturním centru, Vaší knihovně, Vašem divadle… rádi za Vámi přijedeme! Napište nám mail na jeden z kontaktů a domluvíme se.

Mám zájem o přednášku

prednasky@sciencetogo.cz

Řekněte si o témata, která Vás zajímají. Nebo je můžeme vymyslet společně. Těšíme se na viděnou u Vás!