StG @ SI vol. 22

Kdy / 08.12.2021 od 19:00 hodin
Kde / Skautský institut na Staromáku,
Staroměstské náměstí 4, Staré město, Praha 1

Jak dostat dvoumetrovou DNA do buněčného jádra? / Eliška Koutná (ÚOCHB AVČR, PřF UK & Science to Go)
Ačkoli je DNA klasicky prezentována jako nositelka dědičné genetické informace v buňce, není v tom zdaleka sama. Takovými fenomény, při kterých nedochází ke změnám v genetickém kódu, a přesto se dokáží předávat z generace na generaci, se zabývá epigenetika. Společně se podíváme na funkční i strukturní aspekty těchto dějů, ale i na to, co to znamená pro nás nebo pro moderní medicínu.

Malý velký třesk / Martin Rybář (MFF UK & Science to Go)
Krátce po Velkém třesku byl vesmír tvořen velmi horkou a hustou hmotou složenou z kvarků a gluonů, elementárními částicemi, které jsou spolu s elektrony základní stavební prvky hmoty kolem nás. Tuto kvark-gluonovou polévku lze připravit ve srážkách na výkonných urychlovačích, jako je například LHC v laboratoři CERN. V přednášce tak budeme putovat zpět v čase až do mikrosekund po Velkém třesku. Dozvíte se nejen jak tyto experimenty fungují a jak tuto extrémně horkou hmotu vytváříme a zkoumáme v laboratoři.

Kam se poděla polární záře? / David Píša (ÚFA AV ČR & Science to Go)
Na přelomu října a listopadu nás media intenzivně informovala o možnosti pozorovat na noční obloze polární záři. Kdy vlastně můžeme pozorovat polární záři v Čechách? Proč to vlastně není úplně tak dobrá zpráva? Jak taková polární záře vlastně vzniká a kdo nebo co za ní může? To a mnohem více se dozvíte během přednášky s mnoha krásnými fotkami polárních září.

08|12

2021

StG @ SI vol. 22

chci vědět více

08|11

2021

StG @ SI vol. 21

chci vědět více

24|10

2021

StG @ Blansko

chci vědět více

14|10

2021

StG @ SI vol. 20

chci vědět více
blíží se proběhlo

Kontakt

Každé vystoupení Science to Go je sérií minipřednášek na nejrůznější témata z přírodních věd. K vystoupení je potřeba pouze místnost s dataprojektorem. Chcete-li jej zorganizovat ve Vašem městě, Vašem kulturním centru, Vaší knihovně, Vašem divadle… rádi za Vámi přijedeme! Napište nám mail na jeden z kontaktů a domluvíme se.

Mám zájem o přednášku

prednasky@sciencetogo.cz

Řekněte si o témata, která Vás zajímají. Nebo je můžeme vymyslet společně. Těšíme se na viděnou u Vás!