StG @ SI vol. 21

Kdy / 08.11.2021 od 19:00 hodin
Kde / Skautský institut na Staromáku,
Staroměstské náměstí 4, Staré město, Praha 1

Geochemie kamenů / Ladislav Polák (PřF UK)
Geologie hraje nedílnou roli v lidském pokolení již od prvního pazourku, kterým náš prapředek stahoval mamuty z kůže nebo při stavbě středověkých hradů. Ekonomicky ovlivňuje naše pokolení po tisíciletí a v dnešní době je to hlavní vědecký artikl vesmíru. Jak se získávají informace o horninách tisíce kilometrů hluboko pod zemí či miliony kilometrů daleko ve vesmíru?

Jak využít tkáňové modely v léčbě vzácných onemocnění? / Eva Fürstová (2. lékařská fakulta a FN Motol)
Tkáňové modely jsou možná klíčem k předpovídání léčebné odpovědi u vzácných onemocnění. Čím více heterogenní onemocnění, tím složitější je hledání léčby pro všechny pacienty. V přednášce se podíváme na tkáňové modely, intestinální organoidy, získané od pacientů s cystickou fibrózou a jejich využití k predikci léčebné odpovědi na nejnovější molekulární léky.

Chladivový okruh / Pavel Kačírek
Jak funguje lednička? Co brání rozmrznutí ledu na hokejovém stadionu? Kde bere klimatizace chladný vzduch, ikdyž je venku horko? V přednášce prozkoumáme princip funkce chladicích zařízení a trik jakým obcházíme zákony termodynamiky.

16|06

2022

StG @ SI vol. 24

chci vědět více

10|05

2022

StG @ Blansko vol. 2

chci vědět více

21|04

2022

StG @ SI vol. 23

chci vědět více

07|02

2022

StG @ SI vol. 22

chci vědět více
blíží se proběhlo

Kontakt

Každé vystoupení Science to Go je sérií minipřednášek na nejrůznější témata z přírodních věd. K vystoupení je potřeba pouze místnost s dataprojektorem. Chcete-li jej zorganizovat ve Vašem městě, Vašem kulturním centru, Vaší knihovně, Vašem divadle… rádi za Vámi přijedeme! Napište nám mail na jeden z kontaktů a domluvíme se.

Mám zájem o přednášku

prednasky@sciencetogo.cz

Řekněte si o témata, která Vás zajímají. Nebo je můžeme vymyslet společně. Těšíme se na viděnou u Vás!