StG @ SI vol. 19

Kdy / 13.09.2021 od 19:00 hodin
Kde / Skautský institut na Staromáku,
Staroměstské náměstí 4, Staré město, Praha 1
Vypálit červa nebo nevypálit červa? / Lukáš Konečný (University College London)
Každý se bojí, že když si dá v oblíbené hospodě čtvrté cenové kategorie tatarák, riskuje infekci tasemnicí dlouhočlennou, která mu bude ujídat. Noviny nás v okurkové sezóně varují před sbíráním borůvek a smrtelnou infekcí “tasemnicí liščí“. Děti si zase ze školek odnášejí hromadu malých bílých kamarádů, který se ubytují v jejich trávícím traktu, nenechají je chvilku posedět a neštítí se přeskočit ani na rodiče. Jak je to ale s nebezpečím parazitických červů doopravdy? A můžou a jsou nám i nějak užiteční?

Supravodivost / Kateřina Uličná (MFF UK)
Jednou z slibných a atraktivních oblastí dnešní fyziky je supravodivost. V přednášce si vysvětlíme fyzikální podstatu jevu supravodivosti a kde se s ním můžeme setkat ve světě kolem nás.

Průzkum oceánské kůry pomocí zpěvu velryb / Václav Kuna (GFÚ AV ČR)
Hluboké, hlasité sténání plejtváka myšoka je v oceánu slyšet na vzdálenost několika stovek kilometrů a již po desetiletí pomáhá biologům porozumět chování těchto velkých savců. Pokud se ale na tentýž zpěv podíváme prizmatem seismologie, zjistíme, že v sobě skrývá i informace o prostředí, ve kterém velryby žijí.

16|06

2022

StG @ SI vol. 24

chci vědět více

10|05

2022

StG @ Blansko vol. 2

chci vědět více

21|04

2022

StG @ SI vol. 23

chci vědět více

07|02

2022

StG @ SI vol. 22

chci vědět více
blíží se proběhlo

Kontakt

Každé vystoupení Science to Go je sérií minipřednášek na nejrůznější témata z přírodních věd. K vystoupení je potřeba pouze místnost s dataprojektorem. Chcete-li jej zorganizovat ve Vašem městě, Vašem kulturním centru, Vaší knihovně, Vašem divadle… rádi za Vámi přijedeme! Napište nám mail na jeden z kontaktů a domluvíme se.

Mám zájem o přednášku

prednasky@sciencetogo.cz

Řekněte si o témata, která Vás zajímají. Nebo je můžeme vymyslet společně. Těšíme se na viděnou u Vás!