Městská knihovna v Praze vol. 10
Kdy / | 25.01.2017 od 18:00 hodin |
Kde / | Klubovna Městské knihovny v Praze, |
www.mlp.cz |
Čím se sžírá buňka?
Eliška Selinger (III. LF UK)
Co začalo pozorováním zvláštního chování kvasinek postupně přerostlo v jeden z nejvýznamnějších objevů z buněčného života. Proč se buňkám občas vyplatí, když slupnou vlastní organely? Příběh o tom, jak základní výzkum modelového organismu fascinoval svět a přinesl naději pro boj (nejen) se stářím. A pro profesora Ohsumi Yoshinoriho Nobelovu cenu. Krátkou přednáškou o samojedení u buněk Vás provede studentka medicíny a vítězka soutěže Famelab – Talking Science 2016 Eliška Selinger.
Zajímavosti z dějin meteorologie
Zuzana Chládová (ÚFA AV ČR)
O počasí se člověk zajímal odpradávna. Věděli byste například, kdo je zakladatelem meteorologie a jaká byla její souvislost s astronomií a astrologií v historii? Jak se lidé pokoušeli v různých dobách počasí ovládnout? A jaký význam měla předpověď počasí za druhé světové války?
Co nám o černých dírách prozradily nedávno detekované gravitační vlny?
Jiří Svoboda (ASU AV ČR)
Černé díry vznikají, když se hmota zcela zhroutí vlastní tíhou. Je velmi těžké je objevit, protože z nich nemůže uniknout nic ani světlo. O jejich výskytu se tak můžeme dozvědět díky pozorování hmoty, která na ně dopadá. Zcela nově nám také umožňuje objevovat dosud nepoznané černé díry i měření gravitačních vln. Co nového jsme se o černých dírách dozvěděli díky detekci gravitačních vln a co můžeme očekávat od dalších měření?