Městská knihovna v Praze vol. 10

Kdy / 25.01.2017 od 18:00 hodin
Kde / Klubovna Městské knihovny v Praze,
www.mlp.cz

Čím se sžírá buňka?
Eliška Selinger (III. LF UK)

Co začalo pozorováním zvláštního chování kvasinek postupně přerostlo v jeden z nejvýznamnějších objevů z buněčného života. Proč se buňkám občas vyplatí, když slupnou vlastní organely? Příběh o tom, jak základní výzkum modelového organismu fascinoval svět a přinesl naději pro boj (nejen) se stářím. A pro profesora Ohsumi Yoshinoriho Nobelovu cenu. Krátkou přednáškou o samojedení u buněk Vás provede studentka medicíny a vítězka soutěže Famelab – Talking Science 2016 Eliška Selinger.

Zajímavosti z dějin meteorologie
Zuzana Chládová (ÚFA AV ČR)

O počasí se člověk zajímal odpradávna. Věděli byste například, kdo je zakladatelem meteorologie a jaká byla její souvislost s astronomií a astrologií v historii? Jak se lidé pokoušeli v různých dobách počasí ovládnout? A jaký význam měla předpověď počasí za druhé světové války?

Co nám o černých dírách prozradily nedávno detekované gravitační vlny?
Jiří Svoboda (ASU AV ČR)

Černé díry vznikají, když se hmota zcela zhroutí vlastní tíhou. Je velmi těžké je objevit, protože z nich nemůže uniknout nic ani světlo. O jejich výskytu se tak můžeme dozvědět díky pozorování hmoty, která na ně dopadá. Zcela nově nám také umožňuje objevovat dosud nepoznané černé díry i měření gravitačních vln. Co nového jsme se o černých dírách dozvěděli díky detekci gravitačních vln a co můžeme očekávat od dalších měření?

13|09

2021

StG @ SI vol. 19

chci vědět více

31|08

2021

SciTalks Final

chci vědět více

23|08

2021

StG @ SI vol. 18

chci vědět více

17|08

2021

SciTalks vol. 12

chci vědět více
blíží se proběhlo

Kontakt

Každé vystoupení Science to Go je sérií minipřednášek na nejrůznější témata z přírodních věd. K vystoupení je potřeba pouze místnost s dataprojektorem. Chcete-li jej zorganizovat ve Vašem městě, Vašem kulturním centru, Vaší knihovně, Vašem divadle… rádi za Vámi přijedeme! Napište nám mail na jeden z kontaktů a domluvíme se.

Mám zájem o přednášku

prednasky@sciencetogo.cz

Řekněte si o témata, která Vás zajímají. Nebo je můžeme vymyslet společně. Těšíme se na viděnou u Vás!