Menu

Skautský institut na Staromáku

Proběhlé akce
Skautský institut na Staromáku

Kdy:  20.2.2018 od 19 hodin

Kde: Skautský institut na Staromáku, Staroměstské náměstí 4/1, Staré město, 110 00 Praha

Terezie Imrichová  (AV ČR) – Vznik nádoru a obrana buňky

V přednášce se dozvíte, co je to nádor a jaké druhy nádorů rozlišujeme. Dále přednáška objasní, jaký je vztah mezi mutací DNA a vznikem nádoru, a následně vysvětlí, co všechno se musí stát/pokazit, aby došlo k rozvoji nádorového onemocnění. Bude se také zabývat tím, jaké má buňka nástroje k zastavení tohoto procesu.
Jan Hladký (AV ČR) – Matematika bitcoinů

Bitcoiny jsou čistě elektronická měna, která umožňuje plně anonymní peněžní transakce. Stránky světových novin pak pravidelně plní příběhy jejího využití v obchodu s drogami a další těžkou kriminalitou. Zatímco využití bitcoinů je v mnoha případech z etického hlediska minimálně diskutabilní, jejich fungování je postaveno na těch nejkrásnějších technikách, které nám moderní informatika a matematika poskytují. Zjednodušeně řečeno, tyto techniky umožňují majiteli bitcoinu peníze vlastnit a obchodovat s nimi, aniž by k jejich vlastnictví měl nějaký doklad (v klasickém smyslu).

Vojtěch Pleskot (UK) – Podivnosti kvantového světa

Kvantové teorii je již téměř sto let, a přesto neustále udivuje všechny lidi – laiky i odborníky. Důvodem je obrovská neintuitivita jevů, které jsou v kvantovém světě běžné, ale pro lidskou zkušenost jsou naprosto neuchopitelné. Kvantová kočka může být živá i mrtvá zároveň. Kvantový lyžař objíždí strom z obou stran. Kvantový bůh hraje se světem v kostky. Kvantový řidič neví, jakou jede rychlostí, pokud ví, jakou projíždí vesnicí…