Menu

Science to Go poprvé v Olomouci!

Proběhlé akce
Science to Go poprvé v Olomouci!

Kdy: 19. října

Kde: Vědecká knihovna v Olomouci, www.vkol.cz

Jan Strojil: Přiměřeně, přiměřeně – jak (ne)umíme dávkovat léky?

Jan Strojil vystudoval všeobecné lékařství na LF v Olomouci a od roku 2004 se věnuje klinické farmakologii. Rozumí tedy všemu trochu a ničemu pořádně. Kromě Olomouce se to učil ve Staffordu, Edinburghu a Los Angeles.  Mediky učí jak léky předepisovat a lékaře se pak marně snaží naučit nepředepisovat tolik. Jeho snem je jednou zjistit, kdo jsme, kam kráčíme a kolik si toho máme vzít s sebou.

Jiří Kvita: Jak si posvítit na Higgsův Boson

Jiří Kvita vystudoval částicovou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK a zabývá se zkoumáním vlastností top kvarku, dosud nejtěžší známé částice. Top kvark zkoumal nejprve v laboratoři Fermilab v USA a v současnosti na experimentu ATLAS v laboratoři CERN. Působí ve Společné laboratoři Optiky FzÚ AVČR a Přírodovědecké fakulty Palackého univerzity a centra RCPTM, kde vyučuje, hraje si s částicemi a rád přibližuje částicovou fyziku veřejnosti.

Zuzana Sochorová: Umí vlny v okolí Země i zpívat?

Zuzana Sochorová si svůj nedávno nabytý doktorský titul v oboru kosmická fyzika na Matematicko-fyzikální fakultě UK užívá s čerstvě narozeným synem. Během svých studií se dozvěděla spoustu zajímavých, překvapujících i udivujících věcí, které se rozhodla předávat lidem kolem sebe. Jednou z nich je existence „zpívajících“ elektromagnetických vln a jejich vliv na dění kolem nás.