Skautský institut na Staromáku

Kdy / 20.02.2018 od 19:00 hodin
Kde / Skautský institut na Staromáku,
Staroměstské náměstí 4/1, Staré město, 110 00 Praha

Terezie Imrichová  (AV ČR) – Vznik nádoru a obrana buňky

V přednášce se dozvíte, co je to nádor a jaké druhy nádorů rozlišujeme. Dále přednáška objasní, jaký je vztah mezi mutací DNA a vznikem nádoru, a následně vysvětlí, co všechno se musí stát/pokazit, aby došlo k rozvoji nádorového onemocnění. Bude se také zabývat tím, jaké má buňka nástroje k zastavení tohoto procesu.
Jan Hladký (AV ČR) – Matematika bitcoinů

Bitcoiny jsou čistě elektronická měna, která umožňuje plně anonymní peněžní transakce. Stránky světových novin pak pravidelně plní příběhy jejího využití v obchodu s drogami a další těžkou kriminalitou. Zatímco využití bitcoinů je v mnoha případech z etického hlediska minimálně diskutabilní, jejich fungování je postaveno na těch nejkrásnějších technikách, které nám moderní informatika a matematika poskytují. Zjednodušeně řečeno, tyto techniky umožňují majiteli bitcoinu peníze vlastnit a obchodovat s nimi, aniž by k jejich vlastnictví měl nějaký doklad (v klasickém smyslu).

Vojtěch Pleskot (UK) – Podivnosti kvantového světa

Kvantové teorii je již téměř sto let, a přesto neustále udivuje všechny lidi – laiky i odborníky. Důvodem je obrovská neintuitivita jevů, které jsou v kvantovém světě běžné, ale pro lidskou zkušenost jsou naprosto neuchopitelné. Kvantová kočka může být živá i mrtvá zároveň. Kvantový lyžař objíždí strom z obou stran. Kvantový bůh hraje se světem v kostky. Kvantový řidič neví, jakou jede rychlostí, pokud ví, jakou projíždí vesnicí…

19|06

2019

StG @ SI vol. 12

chci vědět více

22|05

2019

StG @ SI vol. 11

chci vědět více

18|04

2019

StG @ Centrala - duben

chci vědět více

09|04

2019

StG @ SI vol. 10

chci vědět více
blíží se proběhlo

Kontakt

Každé vystoupení Science to Go je sérií minipřednášek na nejrůznější témata z přírodních věd. K vystoupení je potřeba pouze místnost s dataprojektorem. Chcete-li jej zorganizovat ve Vašem městě, Vašem kulturním centru, Vaší knihovně, Vašem divadle… rádi za Vámi přijedeme! Napište nám mail na jeden z kontaktů a domluvíme se.

Vojtěch Pleskot

vojtech.pleskot@cern.ch

David Píša

dp@ufa.cas.cz

Martin Rybář

martin.rybar@cern.ch

Řekněte si o témata, která Vás zajímají. Nebo je můžeme vymyslet společně. Těšíme se na viděnou u Vás!