StG @ SI vol. 9

Kdy / 13.03.2019 od 19:00 hodin
Kde / Skautský institut na Staromáku,
Staroměstské náměstí 4, Staré město, Praha 1

Rozlišují přírodní zákony pravou a levou? / Matěj Hudec (MFF UK)

Ačkoli svět okolo nás zela zřejmě není zrcadlově symetrický, drtivá většina přírodních zákonů nerozlišuje mezi pravou a levou stranou. Budeme hledat fundamentální fyzikální zákon, který pravo-levou symetrii nemá, a naučíme se vysvětlit mimozemšťanovi po telefonu, která ruka je levá.

Matematika v říši divů / Tereza Bártlová (MFF UK)

Pohádky jsou často považovány za četbu určenou výhradně pro děti. Jejich děj patrně časem zapomeneme, důležité ovšem je, aby nám v mysli zůstala poselství zakódovaná v pohádkách. Co když se ale podíváme hlouběji pod povrch děje? Poznáme, že jejich význam je daleko složitější a pohádka se tak může stát seriózní literaturou pro dospělé. Jak s tím ale souvisí matematika? To vše a mnohem víc si prozradíme na přednášce Matematika v říši divů.

Exploze ve vesmíru / Ondřej Pejcha (MFF UK)

Mnoho hvězd končí svůj život výbuchem, který můžeme v některých případech pozorovat přes celý viditelný vesmír. Během vesmírných explozí dochází k tvorbě nových těžkých chemických prvků včetně například zlata a uranu. Pozůstatkem výbuchu jsou pak exotické objekty jako neutronové hvězdy a černé díry.

17|06

2020

StG @ SI vol. 16

chci vědět více

12|02

2020

StG @ SI - English speaking friends

chci vědět více

21|01

2020

StG @ SI Nobelovský speciál

chci vědět více

04|12

2019

StG @ SI vol. 15

chci vědět více
blíží se proběhlo

Kontakt

Každé vystoupení Science to Go je sérií minipřednášek na nejrůznější témata z přírodních věd. K vystoupení je potřeba pouze místnost s dataprojektorem. Chcete-li jej zorganizovat ve Vašem městě, Vašem kulturním centru, Vaší knihovně, Vašem divadle… rádi za Vámi přijedeme! Napište nám mail na jeden z kontaktů a domluvíme se.

Mám zájem o přednášku

prednasky@sciencetogo.cz

Řekněte si o témata, která Vás zajímají. Nebo je můžeme vymyslet společně. Těšíme se na viděnou u Vás!