StG @ SI vol. 8

Kdy / 12.02.2019 od 19:00 hodin
Kde / Skautský institut na Staromáku,
Staroměstské náměstí 4, Staré město, Praha 1

Život komety /Jan Spratek (ESERO)

Již máme celkem dobrou představu o tom, z čeho se komety skládají a jsme ji tak schopni vytvořit i v našich pozemských podmínkách. Kometa to go - uvaříme kometu a pokud se podaří, každý si bude moci kousek odnést s sebou. Z čeho se komety skládají? Kde vznikají? Jaké jsou jejich oběžné dráhy?

Supervulkány / Prokop Závada (GFÚ AV ČR)

Sopečná činnost je fascinujícím projevem vnitřní energie naší planety. Zatímco řada sopek vybuchuje s malou intenzitou za každých zhruba deset až sto let, existují sopky, které explodují jednou za desítky až sta tisíce let a tyto výbuchy mají ohromnou ničivou sílu. Takové sopky jsou schopné vyvrhnout do atmosféry více než tisíc kubických kilometrů horninového materiálu, způsobí tlakovou vlnu a spad popela na rozsáhlém území kolem sopky a můžou způsobit výrazné změny globálního klimatu na několik desítek let. Tyto sopky můžeme nazvat jako supervulkány. K explozím supervulkánů na Zemi dochází jednou zhruba za deset tisíc let. Z téměř dvaceti supervulkánů na Zemi je sledován především supervulkán v Yellowstonu (Wyoming, USA) a Campi Flegrei (Itálie).

Predikce zemětřesení pomocí družic / David Píša (ÚFA AV ČR)

Francouzská družice DEMETER (2004-2010) byla prvním satelitem, který se zaměřil na zkoumání možných elektromagnetických signálů pocházejících od zemětřesení. Jak se takové signály měří a hledají? Jaké signály předcházející zemětřesení byly objeveny? Je možné předvídat zemětřesení pomocí družicových měření?

17|06

2020

StG @ SI vol. 16

chci vědět více

12|02

2020

StG @ SI - English speaking friends

chci vědět více

21|01

2020

StG @ SI Nobelovský speciál

chci vědět více

04|12

2019

StG @ SI vol. 15

chci vědět více
blíží se proběhlo

Kontakt

Každé vystoupení Science to Go je sérií minipřednášek na nejrůznější témata z přírodních věd. K vystoupení je potřeba pouze místnost s dataprojektorem. Chcete-li jej zorganizovat ve Vašem městě, Vašem kulturním centru, Vaší knihovně, Vašem divadle… rádi za Vámi přijedeme! Napište nám mail na jeden z kontaktů a domluvíme se.

Mám zájem o přednášku

prednasky@sciencetogo.cz

Řekněte si o témata, která Vás zajímají. Nebo je můžeme vymyslet společně. Těšíme se na viděnou u Vás!