StG opět ve Vřesině

Kdy / 30.11.2018 od 17:00 hodin
Kde / Obecní knihovna,
Vřesina u Ostravy

10 let urychlovače LHC / Tomáš Komárek (Univerzita Palackého)

Největší urychlovač na světě, LHC, se po deseti letech fungování blíží své druhé plánované technické odstávce. V čem je tak výjimečný, co za tu dobu dokázal a na co se můžeme za dva roky těšit při jeho opětovném spuštění? Tomáš Komárek je experimentální částicový fyzik, který se podílí na stavbě a běhu speciálních poddetektorů experimentu ATLAS.

Co je vidět ve tmě / Jan Kondziolka

Světelné znečištění nás okrádá o mnohé krásy noční oblohy a přírody, které již dnes nejde spatřit. Viděli jste někdy zářit vzduch? Víte co je zvířetníkové světlo? Viděli jste světélkovat dřevo? Koupali jste se někdy ve světélkujícím moři? Na to a mnohé další odpoví přednáška Jana Kondziolky z Beskydské oblasti tmavé oblohy.

Vznik nádoru a obrana buňky / Terezie Imrichová (ÚMG AV ČR)

Terezie Imrichová dělá doktorát na Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Zkoumat lidské buňky jí připadá jako úžasné dobrodružství. Stále ji udivuje, kolik složitých a dokonale vyladěných procesů každou sekundu probíhá v tak malém systému, jakým buňka je. V přednášce se Vám pokusí přiblížit, co všechno se odehrává, když se buňka mění z normální na nádorovou, a ukázat, že být normální je vlastně pořádná fuška.

19|06

2019

StG @ SI vol. 12

chci vědět více

22|05

2019

StG @ SI vol. 11

chci vědět více

18|04

2019

StG @ Centrala - duben

chci vědět více

09|04

2019

StG @ SI vol. 10

chci vědět více
blíží se proběhlo

Kontakt

Každé vystoupení Science to Go je sérií minipřednášek na nejrůznější témata z přírodních věd. K vystoupení je potřeba pouze místnost s dataprojektorem. Chcete-li jej zorganizovat ve Vašem městě, Vašem kulturním centru, Vaší knihovně, Vašem divadle… rádi za Vámi přijedeme! Napište nám mail na jeden z kontaktů a domluvíme se.

Vojtěch Pleskot

vojtech.pleskot@cern.ch

David Píša

dp@ufa.cas.cz

Martin Rybář

martin.rybar@cern.ch

Řekněte si o témata, která Vás zajímají. Nebo je můžeme vymyslet společně. Těšíme se na viděnou u Vás!